Já a focení

Pár slov o mně

Jmenuji se Markéta Škaloudová. V 15 letech jsem dostala svůj první foťák. A to rovnou digitální. Od té doby ráda fotím. Kompaktní foťáky po čase vystřídaly mobilní telefony. Avšak kvalita fotek nebyla mému oku lahodící, proto jsem si koupila svoji první bezzrcadlovku, která můj koníček posunula na úplně jinou úroveň. Focení mě bavilo na tolik, že po rodičovské dovolené bylo jasné, kam se mé kroky budou ubírat. Průběžně jsem se vzdělávala, mám za sebou několik kurzů focení i úprav, ale i zklamání, že fotky nejsou takové, jaké jsem chtěla, proto jsem na sobě makala dál. Postupně přišlo nadšení, že se fotky podařily, že se líbí, že mě známí oslovují, ať jim udělám fotky, že si je lidé nechávají tisknout….to vše mě posouvá dál. A oblast focení nemá meze, kam až by se člověk posunout mohl. A to je přesně ten důvod, proč mě to tak baví! Mám v hlavě spoustu věcí, kam až bych to jednou chtěla dotáhnout, co ještě se chci naučit (co třeba dron?), kam to všechno posunout. Dost často se mi dějí dost nepředvídatelné věci, které mě nečekaně posunou úplně jinam, tak uvidíme, kam mě cesta zavede. Ale držím se hesla ,,nezkusíš, nevíš“. Tak zkusím a budu vědět.

Co a proč fotím

Fotím jednotlivce, páry, rodiny…. Po zkoušení všeho možného mě nejvíce zaujalo portrétové focení. Lidé mají tisíc tváří, fotka má díky nim výraz, dokáže zachytit momentální emoce, ať je to radost, vztek, láska nebo smutek. Nabízím proto focení rodinné i individuální. Fotka je o vás! Kontaktujte mě, řekněte mi svou představu a já udělám maximum, abych vám ji splnila. Fotím hlavně v exteriéru, vlastní ateliér nemám (co není, jednou může být), ale není problém zařídit pronájem ateliéru podle vašeho vkusu . Nejvíc mě baví focení dětí. Stačí vyjít do přírody a děti si tam naleznou to svoje. Tam se snažím o zachycení jejich pocitů, když například najdou brouka, strom na který se dá vylézt. Žádné nucené,,řekni sýr“. Chci zachytit jejich přirozené emoce, které si člověk bude vždycky pamatovat, protože děti jsou tak krásně upřímné. 

Myslíte si, že jsou vaše děti moc divoké, že na chvíli nepostojí a focení tudíž nemá význam? Nebojte, zatím jsem ještě všechny děti doběhla. Sama mám doma malé neposedy, na kterých jsem mohla trénovat.